آموزش لهجه ی گیلکی

زبان شمالی

آموزش زبان شمالی گیلکی

نام : آموزش زبان گیلکی

فرمت فایل : PDF

تعداد صفحات:۳۲

این فایل در قالب ۳۲ صفحه به شکل طبقه بندی شده به ترتیب حروف الفبا لغات و کلمات گیلکی را آموزش می دهد. به عنوان مثال

گل: موش (در سیاهکلرود استفاده میشود)

لَم: عمیق

ریج : کم عمق

ریشتێ: نخ (در پهلوی ریشتک)

جیجار: مارمولک (چوچار آمده، در رحیم آباد جیجار میگویند)

گویش گیلکی یکی از گویش های مرسوم در خطه شمالی ایران می باشد .زبان گیلکی از گروه زبانهای ایرانی شاخه شمال غربی است، که در قسمت گیلان و دیلمستان متداول بوده و زبان مادری مردم استان گیلان و جوامع کوچکتری در استانهای مجاور، از جمله استانهای مازندران و زنجان، و نیز در استان تهران است. این زبان شاخه‌ای از زبانی است به نام پهلوی اشکانی و مردم سرزمین‌های گیلان، طبرستان (مازندران) قدیم، گرگان، قزوین، ری، دامغان، سمنان، همدان، آذربایجان، لرستان، کردستان و … با آن یا لهجه‌ای از آن سخن می‌گفتند.


زبان گیلکی از گروه زبان‌های شمال غربی ایرانی و در مجموع زبانهای کاسپین است. این خانواده شامل زبانهای تالشی و هرزندی و گورانی و گیلکی و مازندرانی و برخی از زبانهای تاتی و سمنانی میباشند. از دیدگاه تاریخی این زبانها به زبان پارثی (پهلوی اشکانی) وابستگی دارند.
زبان گیلکی، مشتمل بر سه لهجه بیه‌پسی (گیلان غربی)، بیه‌پیشی (گیلان شرقی؛ بيه پيش)، و گالشی می‌باشد. مردم شمال غربی گیلان، به زبانی دیگر از خانواده گویش های كناره دریای مازندران که زبان تالشی باشد تکلم می‌کنند.
در زبان گیلکی ویژگی‌های زبان‌های باستان ایران دیده می‌شود، برای نمونه صرف فعل در زبان گیلکی با صرف فعل در زبان پهلوی و زبان پارتی شباهت دارد و نیز همگونی‌های وجه اخباری و ماضی نقلی در گیلکی و پهلوی کاملاً قابل بررسی است.

 

 

27133 بازدید
1 دیدگاه

یک پاسخ به “آموزش لهجه ی گیلکی”

  1. نام خود را وارد کنید گفت:

    شعبانی /دست شما درد نکنه زحمت کشیدید خیلی عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.